x Items in my bag 0
0 £0.00
+380 (94) 887-87-67
<strong>ОСНОВНІ РЕФЛЕКСИ НОВОНАРОДЖЕНОГО:</strong>

ОСНОВНІ РЕФЛЕКСИ НОВОНАРОДЖЕНОГО:

Крок за Кроком
/26 Feb 2020, 11:34 AM

Відразу хочемо обмовитись - можливо ви все перераховане нижче вже знаєте, або, принаймні, чули про це. Але, на жаль, дуже часто відбувається дивна річ – ми вперто не бажаємо помічати якісь відхилення від норми у своїх малят.

Пройшовши реанімацію, ШВЛ, дитячу патологію – ми опиняємося в своєму затишному домашньому світі і заколисуємо себе фразою, що найстрашніше вже позаду, головне почав набирати вагу, скоро сяде, можливо поповзе, і обов'язково стане на ніжки самостійно, але пізніше (потрібне підкреслити). Ні – сам не сяде і не поповзе, і, тим більше не встане, якщо саме Ви і тільки Ви, не подивіться правді в очі не допоможете маленькій дитині впоратися із серйозною перешкодою на його шляху до щасливого життя.

А тепер трохи теорії: 

Рефлекси новонароджених – це життєво необхідні навички. Відразу після народження малюк не зовсім безпорадний, у нього є ряд навичок і способів поведінки, які і засновані на вроджених рефлексах. Деякі рефлекси життєво необхідні (наприклад, смоктальний рефлекс), інші не грають такої фундаментальної ролі, але по ним лікар (педіатр, неонатолог) оцінюють рівень розвитку малюка, а так само по ним можна запідозрити відхилення в його розвитку. Деякі рефлекси, які вже є у новонародженого, зберігаються на все життя (наприклад, рогівковий рефлекс, який проявляється миготінням на будь-який дотик до рогівки ока). Інші рефлекси носять транзиторний характер і згасають через кілька місяців.

ОСНОВНІ РЕФЛЕКСИ НОВОНАРОДЖЕНОГО: 

1. Пошуковий рефлекс (рефлекс Куссмауля).

Картинки по запросу поисковый рефлекс фото

Цей рефлекс відноситься до оральних (ротових автоматизмів) і зникає до 3-4 місяців. Він полягає в наступному: при доторканні до куточка рота новонародженого він повертає голову в бік подразника і відкриває рот. Є ще кілька різновидів цього рефлексу. Наприклад, при натисканні на середину нижньої губи малюк опускає нижню губу, відкриває рот і згинає голову. Якщо рефлекс не згасає до 3 місяців, то потрібно виключення патології з боку головного мозку. Так само слід зазначити, що дотик має бути найлегшим, в іншому випадку (при відчутті дискомфорту) малюк відверне голову і може заплакати. Найкраще перевіряти куточком м'якої пелюшки або чимось дуже м'яким і плюшевим.

2. Хоботковий рефлекс. 

Так само відноситься до оральних автоматизмів. Він присутній у всіх новонароджених і так само згасає до тримісячного віку. Викликається він наступним чином: при легкому дотику пальцем по верхній губі малюка у нього витягується рот у вигляді своєрідного «хоботка». Якщо рефлекс не зникає до 3 місяців, так само потрібне обстеження для виключення патології з боку головного мозку.

Картинки по запросу хоботковый рефлекс фото

3. Долонно-ротовий рефлекс Бабкіна.

Ще один рефлекс із серії оральних автоматизмів. Він полягає в натисканні пальцем на долоню малюка, що викликає відкриття рота малюка і рух голови вперед. Особливо добре рефлекс виражений, коли дитина хоче їсти. У нормі рефлекс згасає до 2-3 місяців. Відсутність рефлексу, його асиметрія свідчать про проблеми з боку нервової системи (так само як і збереження рефлексу у дитини старше 3 місяців). Особливо це характерно для родових травм шийного відділу хребта.

Картинки по запросу РЕФЛЕКС бАБКИНА

4. Смоктальний рефлекс.

Мабуть, це єдиний рефлекс, відсутність якого може змусити панікувати будь-якого батька. І це вірно - смоктальний рефлекс необхідний для виживання дитини, але, на жаль, саме його наявність дуже часто дає почуття брехливого заспокоєння. Отже, смоктальний рефлекс добре виражений у всіх здорових немовлят, він визначає ступінь зрілості малюка. Смоктання складний фізіологічний акт, за який відповідають 5 пар черепних нервів. Смоктальний рефлекс дещо слабшає відразу після годування, а через півгодини знову пожвавлюється. Слабкий смоктальний рефлекс говорить про ураження головного мозку або одного з черепних нервів.

5. Хапальний рефлекс. 

При дотику до долоні малюка він згинає пальці і захоплює предмет в кулак. У нормі рефлекс добре виражений у всіх новонароджених. Іноді рефлекс настільки сильний, що новонародженого можна підняти вгору (рефлекс Робінзона). Так само цей рефлекс можна викликати і з боку нижніх кінцівок – натискання пальцем на область подушечки стопи викликає згинання пальців. Рефлекс згасає до 3-4 місяців. Надалі на його основі формується довільне захоплення предметів. Асиметрія або слабкість цих рефлексів можливо сигналізують про проблеми з боку шийного відділу хребта. 

Картинки по запросу хватательный рефлексКартинки по запросу хватательный рефлекс

6. Рефлекс Моро. 

Один з рефлексів спинального автоматизму. Викликається різними прийомами: ударом по поверхні, де лежить дитина в 15 см від його голови, підведення разогнутых ніжок немовляти над поверхнею, бавовною в долоні. Існує 2 фази рефлексу, в першій фазі дитина розгинає руки, розводячи їх в сторону і розводячи пальці. А в другій фазі повертає руки у вихідне положення. Рефлекс виражений відразу після народження. Він може бути відсутнім у дітей з внутрішньочерепною травмою. При пологових травмах шийного відділу хребта (акушерський парез руки) він буде асиметричним (не однаковим з двох сторін). Чесно попереджаємо – дуже часто перевірка цього рефлексу викликає гучний плач, так що не зловживайте. І ще – цей рефлекс не критичний для виживання, і можна було б не звернути на його відсутність уваги, але він ПОВИНЕН бути і якщо дитина не демонструє його – це серйозний привід задуматися. Рефлекс повинен згаснути до 3-4 місяця.

Картинки по запросу рефлекс моро

7. Рефлекс Галанта. 

Так само рефлекс спинального автоматизму. Викликається роздратуванням шкіри уздовж хребта, у відповідь на подразник немовля вигинається, утворюючи дугу. При цьому нога на стороні подразника розгинається в тазостегновому суглобі. Рефлекс з’являється з 5-6 дня життя, і повинен згаснути до 3-4 місяця. У дітей з ураженням нервової системи він ослаблений або зовсім відсутній.

Картинки по запросу рефлекс галанта

8. Рефлекс опори і автоматичної ходьби новонароджених. 

Дитина при знаходженні у вертикальному положенні згинає ноги в колінних і тазостегнових суглобах. Але якщо піднести його стопи до опори, то ніжки розпрямляються і малюк може "стояти" на поверхні на повній стопі. Якщо малюка нахилити вперед, то він стане здійснювати крокові рухи. Перехрещування ніжок при автоматичній ходьбі на рівні нижньої третини гомілок не є патологією, так як тонус згиначів у новонародженого виражений більше. В нормі рефлекси згасають до 1-1,5 місяців. У малюків, що народилися в асфіксії, або з внутрішньочерепною травмою ці рефлекси пригнічені або відсутні. Якщо у дитини є ураження центральної нервової системи (ДЦП), то опора і автоматична хода затримуються надовго.

Картинки по запросу рефлекс опоры и автоматической ходьбы

9. Рефлекс повзання Бауера. 

Для оцінки цього рефлексу малюка укладають на живіт, він буде виконувати повзаючі рухи. Якщо приставити долоню до стопах крихти, то він буде відштовхуватися від неї. Рефлекс стає виражений до 3-4 дня життя і зберігається до 4 місяців. У новонароджених з травмами спинного мозку, при внутрішньочерепних крововиливах і у малюків, народжених в асфіксії, цей рефлекс ослаблений або асиметричний. При захворюваннях ЦНС рефлекс зберігається до 12 міс.

Картинки по запросу рефлекс ползания

10. Захисний рефлекс. 

Полягає в тому, що при викладанні малюка на живіт він рефлекторно повертає голову. Рефлекс присутній з перших годин життя. У новонароджених з ураженням ЦНС рефлекс пригнічений, малюк навіть може задихнутися, якщо не повернути йому голову. У дітей з церебральним паралічем навпаки відзначається підйом голови, і навіть її закидання.

Картинки по запросу защитный рефлекс новорожденного

Ми не будемо приводити всі рефлекси, які присутні у новонароджених. Ми розглянули тільки найосновніші, які можуть перевірити і самі батьки. Закладена генетично програма розвитку і згасання рефлексів досить чітка. Слід також врахувати, що у недоношених дітей згасання вище перелічених рефлексів може статися пізніше, тобто поправку на незрілість дитини при народженні необхідно давати. Але як завжди є але, ця поправка чітко співвідноситься зі ступенем недоношеності і ніяк інакше. Тобто, якщо дитина народилася на 31-32 тижні, то рефлекс повзання повинен зникнути не пізніше 6-7 місяців.

 Нижче ми привели таблиці з більш повним переліком основних безумовних рефлексів і зразковими термінами їх згасання:

 

 

Важливо пам'ятати – ресурси Вашого малюка величезні, і в більшості випадків – єдина і головна умова для повноцінного життя малюка – рання і правильна діагностика можливої проблеми і якщо лікар, вказує на, нехай навіть незначну, на вашу думку, проблему – негайна реакція з боку батьків. Саме рання реабілітація може виявитися тим вирішальним фактором, який дозволить забути всі негаразди, які спіткали вас при народженні. 

 

З питань запису на реабілітацію і попередньої консультації, звертайтесь за телефонами:

+380 (44) 587 87 67;

+380 (94) 887 87 67;

+380 (73) 887 87 67;

+380 (95) 887 87 67

 

Наша адреса: м.Київ, вул. Івана Дяченка, 20-В, оф. 159

https://goo.gl/maps/i9PXTmPBDM6nSme59

 

Хочете ми вам передзвонимо?

Для цього заповніть форму зворотного дзвінка на сайті www.cfr-krok.ua

 

Ознайомитися з детальним переліком процедур та їх вартістю ви зможете на нашому сайті за посиланням  http://www.cfr-krok.ua/likuvannia.html